متل قو کجاست!!

میدان متل قو

متل قو

میدان متل قو
جوان شیر

جمشید جوانشیر موسس و پایه‌گذار متل قو می‌باشد. او متولد سال ١۳۰۳ در تهران است، جوانشیر که در جوانی علاقه‌مند به طبیعت می‌شود و برای اولین بار به شمال سفر می‌کند و پس از دیدن دریا، جنگل و زیبایی‌های شمال به شدت شیفته منطقه شده و فکر تهیه یک باغ در شمال وارد ذهنش می‌شود.

 

این شهر زیبا، وجود و شهرتش را مدیون مرحوم جمشید جوانشیر است که در جوانی و در یکی از سفرهایش به شمال کشور، با شراکت دوستانش، تصمیم می گیرد جنگل های مخروبه ایران را به باغ مرکبات تبدیل کند. این جنگل مخروبه در کلارآباد قرار داشت که تنها یک آبادی بزرگ بود و امکانات آن به حدی کم بود که جوانشیر و گروهش برای خرید مایحتاج خود باید به عباس آباد می رفتند.

 

پس از آنکه طرح ایجاد باغ های مرکبات در این شهر با شکست مواجه شد، جوانشیر تصمیم به ساخت متلی در این منطقه گرفت. وی با دیدن قوهای آن منطقه اسم متل را قو گذاشت. او در مدت زمان نسبتا کوتاهی موفق شد یک سالن اجتماعات به مساحت 220 متر، 12 اتاق و دو ویلای شیک بسازد و آنها را برای پذیرش مسافران آماده سازد. اجاره هر اتاق 10 تومان و اجاره هر ویلا را 25 تومان تعیین کردند تا برای قشر متوسط هم مناسب باشد و به این ترتیب متل قو در سال 1338 متولد شد.

کم کم مسافران زیادی به این متل آمدند و بر رونق آن افزودند. مردمانی در این منطقه ساکن شدند و یک شهر کوچک شکل گرفت. بعد از آن نیز جوانشیر با درآمد و سود بدست آمده اقدام به گسترش این متل کرد و مجموعه های جانبی به آن اضافه کرد.

 

حالا دیگر شهر یک اسم مخصوص به خود داشت: ساقی‌کلایه. «ساقی» اسم دختر جوانشیر و «کلایه» در زبان گیلکی به معنای محله است و شهرهای زیادی در گیلان و مازندران با پسوند کلایه دیده می‌شوند.

 

نکته جالب دیگر این‌که وقتی شهرداری ساقی‌کلایه و کلارآباد (به صورت اشتراکی) افتتاح شد، همسر جوانشیر یعنی بانو «پریمرز فیروزگر» به عنوان اولین شهردار زن ایران در این پست قرار گرفت. این سمت به هیچ‌وجه تشریفاتی نبود و به تایید اهالی قدیمی، این خانم زحمات بسیاری برای این شهر نوپا و پر دردسر کشیده است.

 

پس از گذشت بیش از سه دهه متروک ماندن، پروژه دیگری به نام پروژه قو الماس خاورمیانه به جای این متل آمده تا رونق گذشته را به آن بازگرداند. آنچه که چهره ای متفاوت به این شهر ساحلی بخشیده است، دو برج دوقلوی 25 طبقه هستند که با ظاهری جذاب و با استفاده از جدیدترین متدهای مهندسی ساخته شده اند. این دو برج با نام پروژه الماس قوی خاورمیانه شناخته می شوند و بخش ها و امکاناتی همچون مجتمع مسکونی قو، مجتمع تجاری قوی الماس خاورمیانه، مجتمع ورزشی الماس، هتل 5 ستاره دولوکس بین المللی الماس و … را در خود جای داده اند.

 

فرحان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *